Magas rangú MÁV kitüntetés Kobayashi Ken-Ichirónak

2014. április 4. péntek, 00.00 / Utolsó módosítás: 2014. augusztus 15. péntek, 20.08

Negyven éve, 1974-ben a MÁV Szimfonikus Zenekart vezényelve nyerte meg Kobayashi Ken-Ichiro a Magyar Televízió I. Nemzetközi Karmesterversenyét, amit azóta számtalan itthoni és külföldi közös fellépés követett. A zenekar életében meghatározó szerepe van a karmesterrel való kiváló kapcsolatnak. A Magyar Államvasutak Zrt. a karmester munkája előtt tisztelegve a magas rangú Vasútért kitüntetést adományozta Kobayashi Ken-Ichirónak, az elismerést Dávid Ilona elnök-vezérigazgató adta át tegnap a Zeneakadémián.

2014 tavaszán nagyszabású koncertsorozattal ünnepelte Kobayashi Ken-Ichiro 1974-es, az MTV I. Nemzetközi Karmesterversenyén aratott győzelmének 40. évfordulóját. Nem több mint három hét alatt hét koncertet adott hazánkban a dirigens a legnevesebb magyar komolyzenei együttesek részvételével. A sorozat gálakoncertjén, tegnap este a MÁV Szimfonikus Zenekart vezényelte, a Zeneakadémián.

A MÁV Szimfonikus Zenekarral való 40 éves aktív kapcsolat nagyon sokat jelent a zenekar számára, a közös munka jegyében a Magyar Államvasutak Zrt. a magas rangú Vasútért kitüntetéssel tiszteleg a mester munkássága előtt. A díjat Dávid Ilona elnök-vezérigazgató adta át a tegnapi koncerten.

Dávid Ilona a kitüntetés átadásakor hangsúlyozta: „Ezen elismeréssel nagyrabecsülésünket fejezzük ki a vasútügy szolgálatában, érdekeinek előmozdításában kifejtett tevékenységéért. A MÁV nevében köszönöm az eddigi együttműködést – és remélem, hogy számos újabb közös sikerben lesz részünk!”

Kobayashi Ken-IchiroHáttérinformáció

Kobayashi Ken-Ichiro a Japán Filharmonikusok vezető karmestere, az ország legismertebb dirigenseinek egyike. Rendszeresen vezényli a hollandiai Arnhem városának Het Gelders Orkest szimfonikus zenekarát, valamint a Cseh Filharmonikusokat. Számos nagy nemzetközi zenekarral fellépett már; egyebek mellett a Szlovák Filharmonikusok, a magyar Nemzeti Filharmonikusok, az amszterdami Concertgebouw Zenekara, a Holland Filharmonikusok, a Moszkvai Filharmonikus Zenekar, és a japán NHK Szimfonikus Zenekar dirigense volt. Európai turnéik során vezényelte a japán Jomiuri Nippon Szimfonikusokat, és a Tokió Metropolitan Szimfonikus Zenekart is.

Számos lemezfelvételt készített a Canyon Classics és az Octavia Records kiadóknál. Jelenleg Beethoven teljes szimfóniasorozatának kiadásán dolgozik a Cseh Filharmonikusokkal, a III., II. és V., valamint az I. és VII. szimfónia már megjelent CD-n a vezényletével. Kobayashi annak idején megbízást kapott egy zenemű komponálására is, amely a holland és japán diplomáciai kapcsolatok létrejöttének 2000-ben ünnepelt 400. évfordulójáról volt hivatott megemlékezni. Az elkészült művet, a Passacagliát 1999 őszén Amszterdamban mutatta be először a Holland Filharmonikus Zenekar. 2002 májusában ő vezényelte a Prágai Tavaszi Fesztivál nyitókoncertjén Smetana: Hazám című teljes szimfonikus ciklusát is.

Kobayashi Ken-Ichiro zeneszerzést és vezénylést tanult a tokiói Nemzeti Képző- és Zeneművészeti Egyetemen. 1974-ben Budapesten, a Magyar Televízió által rendezett első Nemzetközi Karmesterversenyen mind az első, mind a különdíjat elnyerte. 1987-ben a Magyar Állami Hangversenyzenekar (1997-től Nemzeti Filharmonikus Zenekar) vezető karmesterévé, később zeneigazgatójává nevezték ki. Tíz éven át irányította az együttes munkáját, 1992 óta örökös tiszteletbeli elnök-karnagyuk. Magyarországi tevékenységét 1986-ban Liszt Emlékéremmel, 1994-ben pedig a Magyar Kultúráért Díjjal ismerték el. 1994-ben a kormány a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozta neki. Kobayashi Ken-Ichiro a Tokiói Nemzeti Művészeti Egyetem, a Tokiói Zeneművészeti Főiskola és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tiszteletbeli tanára. 2010 óta a Magyar Kultúra Követe.

Kobayashi Ken-Ichiro a magyar zeneértő közönség egyik kedvence azóta, hogy 1974-ben elnyerte a Magyar Televízió I. Nemzetközi Karmesterversenyének első díját, valamint a különdíjat. Nemzetközi karrierje ezzel a győzelemmel kezdődött, de Magyarországhoz a mai napig szoros szálak fűzik. Ferencsik János annak idején másodkarmesterként vette maga mellé, hogy az Állami Hangversenyzenekarnál fejleszthesse tudását, Ferencsik halála után pedig ő lett a zenekar vezető karmestere, majd zeneigazgatója. Akkoriban gyakran vezényelt más magyar zenekarokat is – különlegesen szívélyes viszony fűzte azonban a MÁV Szimfonikusokhoz. A karmesterversenyt követően több tucat koncertet dirigált a zenekar különböző sorozataiban; Japánban is több alkalommal vezényelte a MÁV Szimfonikusokat, öregbítve ezzel hazánk és a zenekart alapító MÁV hírnevét határainkon túl is.

Vissza az oldal tetejére Vissza az oldal tetejére