Budapest Keleti pályaudvar rekonstrukciójának előkészítése
Projekt jelzőszáma: IKOP-2.1.0-15-2017-00041
Támogatás összege 988 495 300 Ft
A projekt megvalósításának kezdete 2017.10.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje 2021.05.31.
Projekt célja
Budapest-Keleti az ország és a főváros első számú pályaudvarának számít, ugyanis a nemzetközi, IC és a belföldi távolsági forgalom mellett az elővárosi forgalomban is jelentős szerepet lát el, így a pályaudvarnak összetett feladat és szerepköre van. A MÁV hosszú távú személyszállítási koncepciója és marketing stratégiája e funkciók megőrzésével és tovább fejlesztésével számol, így a fejlesztési projekt célja az ország első számú pályaudvarához méltatlan állapotok felszámolása.
A felújítás során a Keleti pályaudvar épületének érkezési, utasforgalmi, valamint szolgáltatási terei kapnak prioritást, amelynek keretében integrált ügyfélszolgálati centrum épül, átalakításra kerül a pályaudvari jegyértékesítési rendszer, továbbá sor kerül a kiegészítő szolgáltatások (pl. kereskedelmi területek) területi arányának növelésére is.
A Keleti pályaudvar rekonstrukciójának célja, hogy egy megújult, modern fejpályaudvar jöjjön létre, mely hatékonyan és utasbarát módon szolgálja ki az utazóközönséget. A projektben meghatározott fejlesztési helyszín, mint fejpályaudvar a TEN-T fővárosi agglomerációs szakaszait használó, az ország legforgalmasabb elővárosi vasútvonalainak (80-as, 120-as és 1–es vonalak) végállomása. A fejlesztések az agglomerációs szolgáltatás javításán túl az érintett TEN-T vonalak távolsági személyszállítási kínálatának kedvezőbbé tételét is biztosítja.
A Keleti pályaudvar a budapesti kötöttpályás közlekedési rendszer csomópontja, a pályaudvar épületének felújításával a 2-es és 4-es metróvonalak, valamint a 24-es villamos-vonal megközelítése is kulturáltabbá válik. Az elővárosi közlekedés fenntarthatóságának, minőség javításának és vonzóbbá tételéhez kiemelten fontos feltétele a vasúti közlekedés színvonalának, vonzerejének növelése, mely igényli a vasúti pályák, az állomásépület és a technikai berendezések korszerűsítését, a kapacitások növelését, a megbízhatóság javítását és szolgáltatási paletta bővítését.
A fejlesztések az agglomerációs szolgáltatás javításán túl az érintett TEN-T vonalak távolsági személyszállítási kínálatának kedvezőbbé tételét is biztosítják.
A projekt fő feladatai:
- Tervpályázat előkészítéséhez szükséges dokumentumok elkészítése
- Tervezési-előkészítési munkák,
- Tervezésre vonatkozó nyílt közbeszerzési eljárások lefolytatása,
- Megvalósíthatósági tanulmány készítése,
- Projekthez szükséges engedélyek megszerzése,
- Projekt fizikai befejezése (záró kifizetési kérelem előkészítése)